Tanım            Tip                Şehir
   
Semtler

Emlak Yatırım Rehberi'ni incelemeden Yatırım kararınızı vermeyiniz...

Kadıköy-Kartal Metrosu, Anadolu Yakası konut projelerine değer katıyor!

Yarın açılacak olan Kadıköy-Kartal metrosu, geçeceği 16 semte değer katacak. Emlakçılar yapımına 2008'de başlanan çalışmaların ardından gayrimenkul yatırımlarını tetikleyen metronun daha açılmadan konut projelerine yüzde 30 değer kattığını söylüyor. Açılıştan sonra ise değer artışı yaşayacak hat üzerinde yeni projeler sıraya girdi

Günde 1 milyon kişiyi taşıması hedeflenen Kadıköy-Kartal metrosu yarın açılıyor. Kadıköy ile Kartal arasındaki mesafeyi 29 dakikaya düşürecek yeni metro hattı sayesinde sadece trafik rahatlamayacak aynı zamanda hat üzerinde yer alan konutları da değerlenecek. Emlakçılar bölgede yapılan metro çalışmalarının ve hazırlıkları tamamlanan metro çıkışlarının bile son bir yıl içinde fiyatları yüzde 30 oranında artırdığı konusunda hemfikir. Toplam 16 istasyondan oluşan metro geçtiği her semte de bir değer katarak ilerleyecek. Satışı devam eden ve yeni lansmanı yapılacak projelerde metro yakınlığı şimdiden önemli bir pazarlama unsuru haline geldi. Günde 1 milyon kişiyi taşıması hedeflenen 22 kilometre uzunluğundaki metro Kadıköy meydanından başlayarak, İbrahimağa, Acıbadem istasyonlarıyla E-5 üzerinden devam ediyor. Söğütlüçeşme transfer merkezinde, Marmaray ve metorbüs hattıyla entegre olacak. İlk etapta Kadıköy'den Kartal'a kadar olması düşünülen proje, talep ve beklentiler nedeniyle Kaynarca'ya kadar uzatıldı. Kadıköy-Kartal arasındaki ulaşım mesafesini 29 dakikaya indirecek olan metro sisteminin metrobüs, Marmaray ve deniz ulaşımıyla direkt bağlantılı olması dolayısıyla önemli bir rahatlama sağlaması öngörülüyor. 4 milyon kişinin yaşadığı güzergâhın ulaşımını etkileyecek olan projenin hizmete girmeden satışlarına başlanan ve inşaatı tamamlanan projeler değerlendi. Şimdi ise metronun açılması yeni konut ve işyeri projelerine hız verecek.

TOPLAM 26.5 KİLOMETRE

Metro sadece Kadıköy-Kartal arasndaki semtleri değerlendirmekle de kıalmayacak. Metronun ikinci etap çalışması tamamlandığında İstanbul'un merkezi noktalarıyla Sabiha Gökçen Havalimanı arasında direkt bağlantı kurulacak. Bu hattın daha da uzaması ve diğer bölgelerin de değerlenmesi anlamına geliyor. 2013 sonunda hizmete girmesi beklenen Marmaray'la birlikte ise Kartal'dan gelen yolcu, Yenikapı'ya, oradan Taksim'e, oradan da havaalanına direk ulaşabilecek. Metro hattı, Marmaray, Yenikapı-Hacıosman, Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları gibi yapımı devam eden diğer hatlar tamamlandığında yolculuk süresini önemli oranda kısaltacak. Kartal'dan metroya binen bir yolcu için yolculuk süreleri; Kadıköy 29 dakika, Üsküdar 35 dakika, Yenikapı 47 dakika, Taksim 55 dakika, Otogar 66 dakika, Hacıosman 79 dakika, havalimanı 79 dakika, Olimpiyat Stadı 89 dakika olacak. 2013 yıl sonundan itibaren Kartal'dan Ayrılıkçeşme İstasyonu'na gelen bir vatandaş, Marmaray ile Avrupa yakasındaki diğer istasyonlara da geçebilecek. Kadıköy'den deniz ulaşımıyla da İstanbul'un istenilen noktasına geçebilecek. Maliyeti 1.6 milyar dolar olan Kartal metrosu, 4.5 kilometre daha uzatılarak Pendik-Kaynarca'ya kadar ulaştırılacak. Bu hattın da devreye girmesiyle toplam harcama 3 milyar 225 milyon lirayı bulacak.

6 Eylül 2012, Perşembe

« geri