Tanım            Tip                Şehir
   
Semtler

Sigortalı konut 4 milyona yaklaştı hedef 10 milyon

MARMARA Bölgesi'nin ve hatta 1999 yılında yaşadığı en büyük depremlerden biri olan 17 Ağustos Depremi'nin üzerinden 13 yıl geçti. Bu hafta felaketin yıldönümü olması nedeniyle yeniden deprem konusu gündeme gelecektir. Ancak ne yazık ki ne Türkiye ne de, İstanbul henüz büyük bir depreme hazır değil. Bu konuda yürütülen çalışmalar yetersiz. Deprem bilinciyle birlikte artması gereken bir diğer konu ise, sigorta bilinci. 1999 yılında 500 bin düzeyinde bulunan deprem teminatlı konut sayısı bugün 3 milyon 920 bine ulaşmış bulunuyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selamet Yazıcı, bu gelişmeyi zorunlu deprem sigortası sayesinde sağlandığını beltiriyor ancak rakamların yetersiz olduğunun altını çiziyor.

2014'teki hedef 6 milyon
Sigortalılık oranı açısından bakıldığında ise, 12 yılda yüzde 4'ten yüzde 24 sigortalılık düzeyine ulaşıldığını kaydeden Yazıcı şu bilgileri verdi: "Bu azımsanmayacak bir gelişme. Ancak bunu yeterli görmek de mümkün değil. 2014 yılına kadar Türkiye'deki zorunlu deprem sigortalı konut sayısını 6 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz. Orta vadeli hedefimiz ise hem deprem ve sigorta bilincini artırmak için hayata geçirdiğimiz projelerle hem de Afet Sigortaları Kanunu'yla birlikte getirilen yeni kontrol uygulamalarının etkinleştirilmesiyle 5 yıl içinde sigortalı konut sayısını 10 milyona çıkarmak."

Elektrik-su aboneliğinde
Yeni çıkan Afet Sigortaları Kanunu'nun sigortalılık oranının artmasına katkı sağlayacağını belirten Yazıcı şöyle devam etti: "Bugüne kadar sadece tapu işlemlerinde ve konut kredilerinde yapılan zorunlu deprem sigortası kontrolü, artık elektrik ve su abonelik işlemlerinde de yapılacak. Hem mevcut konutlarda hem de bundan sonra inşa edileceklerde abone değişikliği olması durumunda, yeni abonelik işleminin tamamlanabilmesi için o evin zorunlu deprem sigortasının yaptırılmış olması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde elektrik ve su abonelik işlemlerinde sigorta kontrolü uygulamasının başlaması ile birlikte yılsonu artış oranının daha yüksek olacağını bekliyoruz."

6 ayda yüzde 12.5 artış
Yeni yasa ile yapılan düzenlemelerin, Türkiye'de deprem hasarlarının karşılanmasında sigorta seçeneğini geliştirmek adına çok önemli bir adım olarak gördüklerini vurgulayan Yazıcı şunları söyledi: "Bundan sonraki dönemde ülkemizde zorunlu deprem sigortasının yaptırılmasında ve deprem bilincinin gelişmesinde çok daha hızlı gelişmeler olacağını düşünüyoruz. 2011 yılında sigortalı konutların sayısında yüzde 12.5 artış oldu. 2012 yılının ilk döneminde ise yüzde 11.5 düzeyinde bir büyüme var."
 

Kanun 18 Ağustos'ta yürürlükte
AFET Sigortaları Kanunu'nun 13 yıl sonra çıkmış olmasının son derece önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Selamet Yazıcı şu değerlendirmeyi yaptı: "18 Ağustos 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu yeni kanunla birlikte bir yandan zorunlu deprem sigortası ve DASK daha sağlam bir yasal çerçeveye kavuşurken, diğer yandan sigortanın yaptırılması için yeni bazı kontrol mekanizmaları oluşturuluyor."

Sigortada şehirleri yarıştırıyoruz
YAŞANAN depremlerin zorunlu deprem sigortalı konutların sayısında doğal olarak bir artış sağladığını dile getiren Selamet Yazıcı, "Konunun özellikle basında ele alınması, depreme karşı tedbirleri de gündeme getirmekte ve sigortanın yapılması veya süresi bitmişse yenilenmesi hatırlatıyor. Ancak bu yeterli değil" dedi.

Zorunlu deprem sigortası bilincinin geliştirilmesi için DASK olarak üç yönlü bir program uyguladıklarını kaydeden Yazıcı bunları şöyle sıraladı: *Sigorta ve deprem bilincinin geliştirilmesine yönelik tanıtım ve toplumsal bilgilendirme faaliyetleri.
*Sigorta kontrol noktalarının artırılması ve kontrolün etkinleştirilmesi.
*Sigortayı topluma sunmak için etkin bir dağıtım ağı oluşturulması.
*Kandilli Rasathanesi ile ortaklaşa Fay Hatları TIR'ı son iki yılda 63 merkezi ziyaret ederek 300'den fazla eğitim semineri verdi ve 150 bin kişiyle doğrudan temas sağladı.
*2011'de "Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor" yarışması başlatıldı. Bu yarışmada, çeşitli kategorilerde dereceye giren illere ödüller verilyor.
*Facebook'taki DASK sayfasının bir yıldan kısa sürede 56 binden fazla üyesi oldu.
*Ayrıca dört yıldır üniversite öğrencilerine yönelik kısa film yarışması düzenleniyor.


Yıkıcı deprem ve gelir seviyesi
ÜLKE genelinde halen ortalama dört evden birisinin sigortalı olduğunu kaydeden Selamet Yazıcı, "Sigortalılık oranları bölgelere ve illere göre önemli farklar gösteriyor. Zorunlu deprem sigortası bilinci, önceden önemli hasar yapıcı deprem yaşamış yerlerde ve gelir düzeyi görece daha yüksek illerde daha çok gelişmiş görünüyor. Konut kredisi kullanımının ve tapuda alım-satım işleminin daha yüksek olduğu yerlerde de buralarda poliçe kontrolü yapıldığından dolayı daha yüksek bir sigortalılık oranı var" şeklinde konuştu. Sigorta bilinci depremle artıyor süreklilik önemli
SİGORTA bilincinin gelişmesinde depremlerin belli bir düzeyde etkili olduğunu kaydeden Selamet Yazıcı, "Ancak depremlerden sonra meydana gelen artışın sürekliliğini sağlamak için daha kapsamlı ve toplumsal eğitimi içeren çalışmalar yapmak gerekiyor" yorumunu yaptı.


Avrupa'da yüzde 9 düzeyinde
TÜRKİYE'de genel anlamada sigorta bilincinin, son yıllarda gelişme göstermekle birlikte, yeterli seviyede olmadığını ifade eden Selamet Yazıcı, "Ülkemizde sigortacılığın milli gelir içindeki payı yüzde 1,3 düzeyinde. Bu oran Avrupa Birliğinde yüzde 9 düzeyinde bulunuyor" dedi.


İşyerine sigorta yüzde 50 düzeyinde
ZORUNLU deprem sigortası esas olarak meskenlere yönelik olarak oluşturulmuş bir sigortadır. İşyeri, iş hanı, yönetim merkezi olarak kullanılan binalar bu kapsamda değil. Ancak bir kısmı mesken olan apartmanların içinde yer alan ve büro, dükkân gibi kullanılan daireler zorunlu deprem sigortası kapsamında. Ticari ve sınai amaçlı kullanılan binalar için DASK'tan değil ama sigorta şirketlerinden teminat almak mümkün. Bu tür binalarda sigortalılık oranı yüzde 50'ye yakın bir düzeyde bulunuyor.

 
Günde 40 kuruşa deprem sigortası
ZORUNLU deprem sigortası oldukça uygun bir fiyatla tüm ülkede sunulan bir ürün. Deprem riskine göre de fiyatı değişiyor. Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan 100 metre kare betonarme bir konut, yıllık 151 TL'ye, yani aylık ortalama 12.5 TL'ye, başka bir deyişle günde sadece 40 kuruşa zorunlu deprem sigortasıyla güvence altına alınabiliyor. Ayrıca toplu sigortada veya yenileme yapıldığında yüzde 20 oranında ilave indirimler de uygulanıyor. Daha düşük risk bölgelerinde primler bu rakamlardan da daha düşük düzeyde. DASK'ın internet sitesinden fiyat kontrolü kolaylıkla yapılabilir. Ev sahipleri sigortayı sigorta acentelerinden, banka şubelerinden hatta internetten de yaptırabiliyorlar.


Van'da 98 milyon TL teminat ödendi
VAN'da depremden önce 7 bin 318 sigortalı konut olduğun hatırlatan Selamet Yazıcı, şunları kaydetti: "Sigortalılık oranı yüzde 9 düzeyinde idi. Depremden sonra etkilenen çevre iller dahil 8 bin 502 hasar ihbarı aldık. Bunların 6 bin 918'ine hasar durumuna göre değişen tutarlarda ödeme yapıldı. Toplam ödenen tazminat 98 milyon TL. Sigortalılık oranı düşük olmasına rağmen ödenen tazminat oldukça önemli düzeyde. Tüm konutlar sigortalı olsaydı DASK'ın ödeyeceği tazminat 800 milyon TL seviyesinde olacaktı. Bu da sigortanın afet hasarlarının giderilmesindeki önemini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor."


Van depreminden sonra 5 puanlık artış geldi
VAN depremi sigortalılık oranlarında ülke genelinde bir artışa neden oldu. 2011 yılında sigortalı konut sayısında yaklaşık yüzde 12.5 artış oldu. Bu artışın 5 puanı Van depreminden sonra gerçekleşti. Sigortalılık oranının depremden önce oldukça düşük olduğu Doğu Anadolu Bölgesindeki artışın da daha yüksek olduğuna dikkat çeken Selamet Yazıcı, "Sigortanın önemi daha iyi anlaşılmış olacak ki Van ilinde deprem sonrasında sigortalı konut sayısında önemli bir artış oldu. Halen Van'da yaklaşık 15 bin 960 konut sigortalı bulunuyor. Sigortalılık oranı ise yüzde 20'ye yükseldi."

6 Eylül 2012, Perşembe

« geri